ММФ: Ситуацијата со долгот на САД е неодржлива

t

ММФ предупреди дека ситуацијата со долгот на САД е неодржлива, додека се` повеќе корпорации банкротираат.

Долгот од 33,5 трилиони долари кој секојдневно расте е неодржлив за САД, а властите во САД веќе достигнаа трговски дефицит од 1,5 трилиони долари само за 10 месеци годинава, објави ММФ. Доколку продолжат ваквите политики на власта во САД ризикот од банкрот на државата секојдневно ќе се зголемува, предупреди ММФ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Политико“: Амбасадата на САД во Лондон должи…

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Лондон…

Рама: Косово да прифати сè што се…

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за…

САД го поддржуваат Преспанскиот договор, тоа го…

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и…

Слобода или екстрадиција? Денеска ќе се знае…

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска се…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…