Објавено на:

Моди вети повеќе работни места доколку победи на изборите во Индија

t

Партијата Бхаратија Џаната (БЈП) на индискиот премиер Нарендра Моди вети дека ќе создаде работни места, ќе ја зајакне инфраструктурата и ќе ги прошири програмите за социјална помош доколку добие трет мандат, настојувајќи да одговори на клучните грижи на гласачите пред изборите следната недела.

Општите избори, кои почнуваат на 19 април, ќе се одржат во седум фази до 1 јуни. Гласовите треба да се пребројат на 4 јуни, а резултатите се очекуваат истиот ден.

73-годишниот Моди се смета дека ќе освои рекордно изедначувачки трет мандат, кој вклучува силен економски раст, инфраструктурни проекти, стипендии за социјална помош и агресивен хинду национализам.

Истражувањата, сепак, сугерираат дека невработеноста, инфлацијата и руралната неволја остануваат прашања за загриженост во најнаселената земја во светот и покрај нејзината силна економија, а справувањето со нив ќе биде најголемиот предизвик за Моди.

„Нашиот фокус е на достоинството на животот… на квалитетот на животот, нашиот фокус е исто така на создавање работни места преку инвестиции“, рече Моди по објавувањето на манифестот, насловен како Гаранција на Моди, во партиското седиште во главниот град.

Моди рече дека манифестот е фокусиран на создавање работни места во сектори како што се инфраструктурата, воздухопловството, железницата, електричните возила, зелената енергија, полупроводниците и фармацевтските производи, меѓу другото, во обид да се одговори на незадоволството од нивоата на невработеност кои се зголемуваат и покрај силниот економски раст.

„Индиската младина нема ни да го замисли бројот на можности што ќе им се најдат на патот“, им рече тој на членовите на БЈП.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

(Видео) Вучиќ и Додик: Србите не се…

Во пресрет на утрешната седница на Генералното…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…

„И секоја капка од твојата рана ко…

На денешен ден, 22 мај во 1944…