Можна средба на Папата и рускиот патријарх Кирил на лето?

t

Рускиот патријарх Кирил и папата Франциско најверојатно ќе се сретнат летото, во јуни или јули, изјави рускиот амбасадор во Ватикан Александар Авдеев. Руската православна црква ниту ја демантираше ниту ја потврди оваа информација.


Амбасадорот Авдеев рече дека се подготвува втората средба на верските поглавари.


„Најверојатно ќе биде во јуни или јули. Местото на средбата не беше избрано, но колку што знам, одреден е добар принцип за избор на местото – ќе се сретне онаму каде што најмногу страдаат христијаните“, рече Авдејев на семинарот во Џенова.


„Датумот и местото се уште се усогласуваат“, изјави во таа прилика за Спутник митрополитот Иларион.


Претходната историска средба, прва по големиот раскол на Црквата во 1054 година, се одржа во Хавана, Куба, во февруари 2016 година, каде беше потпишана заедничка декларација и беше прогонувањето на христијаните од екстремистите на Блискиот Исток, Африка и на други места. разговараа.региони за кои беа потребни итни мерки и поблиска соработка на христијанските цркви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ватикан: Папата не бара од Украина да…

Директорот на Канцеларијата за медиуми во Ватикан,…

Вулин се сретнал со Шојгу: Рускиот министер…

Доскорешниот директорот на Безбедносно-информативната агенција на Србија,…

Патријархот на РПЦ Кирил „Злото“ ѝ се…

Не може да има „пасивен став“ кога…

Ќе има ли средба Блинкен-Лавров во Скопје?

Американската страна не побарала средба меѓу рускиот…

Срдечна средба на Ковачевски со Александар Сорос

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Парискиот…