Објавено на:

Можни нови судири? САД ги повика државјаните да заминат од Либан што е можно поскоро

t

Амбасадата на САД во Либан денеска ги повика американските граѓани во земјата „да заминат што е можно поскоро додека се уште има редовни патнички летови“.

Во препораката, испратена до граѓаните преку е-маил, амбасадата посочува дека внимателно ја следи безбедносната ситуација во Либан.

„Препорачуваме американските граѓани кои ќе одлучат да не ја напуштат земјата да подготват планови за вонредни ситуации“, соопшти амбасадата.

На 17 октомври, Стејт департментот издаде совет за патување во кој ги повика своите граѓани да не патуваат во Либан поради „непредвидливата безбедносна ситуација“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски ги покани Бајден и Си на…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги покани…

Трамп: Се движиме кон трета светска војна,…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој повторно…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…

Додик во негов стил: Попрво ќе исчезнат…

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска…