Молдавија ја прогласи Русија за главна закана по националната безбедност

t

Парламентот на Молдавија воспостави стратегија за национална безбедност во која Русија беше наречена главна закана за безбедноста на земјата.
„За нацрт-стратегијата гласаа 59 пратеници“, рече претседателот на молдавскиот парламент Игор Гросу.

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, претходно по состанокот на Врховниот совет за безбедност најави дека земјата ќе ги зголеми трошоците за одбрана. Како што додаде таа, стратешкото партнерство со САД ќе стане клучен аспект на националната безбедносна стратегија на републиката.
Во последниве месеци, молдавските власти се почесто повикуваат на повлекување на руските војници од територијата на Придњестровје. Мирот во зоната на конфликтот во Придњестровје го одржуваат заедничките мировни сили. Контингентот го сочинуваат 402 руски војници, 492 од Придњестровје и 355 од Молдавија.


Во Придњестровје има и оперативна група руски војници (ОГРФ), наследник на 14-та комбинирана армија, која по распадот на СССР потпадна под власт на Москва. Неговата главна задача е да го заштити складиштето на муниција. Магацинот за муниција во придњестровското село Колбасна, кое се наоѓа во близина на границата со Украина, е едно од најголемите во Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…