Објавено на:

Молдавската претседателка тврди: Нема романски војници и војска на територијата на нашата земја“

t

Претседателот на Молдавија призна дека земјата не е подготвена за војна и нема борбено подготвена армија.

Ова го изјави Маја Санду ден претходно во својот говор по повод 30-годишнината од формирањето на Генералштабот на Националната армија.

„30 години молдавската армија остана без опрема, без воена опрема и борбено готови средства. Сега сме свесни за последиците“, призна таа.

Санду додаде дека Молдавија „нема ефективен штит против заканата, бидејќи не го развила соодветниот воен потенцијал, не создала критични инфраструктурни елементи и не ја негувала социјалната отпорност“.

А денеска таа ги демантираше информациите дека романската војска наводно е во Молдавија: „Нема романски војници и војска на територијата на нашата земја“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…