Објавено на:

Мора да се штеди: Австриска покраина размислува за гасење на јавното осветлување навечер

t

Австриската покраина Долна Австрија размислува поради енергетската криза да го исклучи јавното осветлување на зградите и паркинзите во текот на ноќта.

Заменик-гувернерот на покраината Стефан Пернкопф побара укинување на непотребната потрошувачка на струја и посочи дека треба да се размисли дали треба да се осветлуваат јавните институции во текот на ноќта, како и паркинзите.

Тој смета и дека треба да размислиме за воведување временско ограничување за осветлување на трговските центри, излозите и слично.

Тој вели и дека општините и црквите треба да анализираат како можат да заштедат енергија.

Во Долна Австрија, рече тој, 200.000 улични светилки се заменети со ЛЕД светилки, чиј интензитет на светлина може да се намали, пренесува Танјуг.

„Во најмала рака, разбирам дека трговските центри и нивните паркинзи и излози треба да бидат силно осветлени ноќе. Таму често се троши енергија, која би била потребна на друго место“, вели Пернкопф.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Австрија е против ограничување на цената на…

Австрија во моментов не може да гласа…

Мора да се штеди: Австриска покраина размислува…

Австриската покраина Долна Австрија размислува поради енергетската…

Брачен пар од Македонија враќал километражи на…

Австриската полиција влегла во трага на брачен…

(Видео) Хаос во Австија: Едно лице загина…

Австрија синоќа ја зафати силно невреме, а…

Ќе следува ли бурна реакција од Русија?…

Поради тоа што „Гаспром“ повеќе не испорачува…