Објавено на:

Морничаво: Го однел мртвиот вујко во пошта за да ја подигне неговата пензија

t

Деклан Хони (40) стана дел од светските насловни страници откако го однесе мртвото тело на неговиот 66-годишен вујко Пидар Дојл во пошта во Карлоу, Ирска за да ја земе неговата пензија.

Оттогаш тој призна дека пензионерот можеби умрел во транзит бидејќи неговото тело „малку се олабавило“ додека биле на пат кон Поштата.

Погребот на Пидар се одржа три дена откако Хони и пријателот Герет Коукли побегнаа од поштата во истиот град откако се појавија со телото на Пидар носено меѓу нив – тврдејќи дека не сфатиле дека тој умрел.

Хони, кој жестоко инсистираше дека е невин, сега објави фотографија од неговиот вујко направена „пред неколку години“ и тврди дека сака заедницата да се сеќава на Пидар во деновите по неговата смрт.

Зборувајќи од домот што го делеше со неговиот вујко во Полертон Роуд денес, тој изјави дека „Чудно е да се биде куќата без Педар, нема да лажам дека е“.

Хони откри дека се обидува да ја врати куќата во ред по виорната недела во која беше обвинет за убиство од членовите на неговата локална заедница.

Се претпоставува дека Гарда истражува дали има некаква финансиска измама вклучена во случајот.

Но, Деклан тврди дека неговиот вујко не бил добро во деновите пред неговата смрт.

Хони, зборувајќи за ирскиот Дејли Меил, рече дека бил интервјуиран од Гарди, кој продолжува со нивните истраги, но допрва треба да подигне обвинение.

Што се однесува до него, тој е ослободен и вели дека е „уверен“ дека нема да биде покренато обвинение.

Тој, исто така, се држи до својата приказна дека не знаел дека г-дин Дојл е мртов кога го донел неговото тело во поштата.

„Пидер беше толку изнемоштен па секогаш кога ќе излезеше ќе морав да го држам“, рече тој.

„Гледајќи наназад на она што се случи, мислам дека умре на мостот затоа што неговите нозе наеднаш слабееа, но јас и Герет не знаевме дека починал затоа што ова се случило неколку пати претходно.

Хони вели дека сега е мета на локалното население и дека семејството го советува да не се движи наоколу додека гневот не исчезне. Но, тој одбива, велејќи дека „нема што да крие“.

Хони за време на погребната служба, откри дека го претепале локалните жители обвинувајќи го дека е „убиец“.

„По улиците ме сретнуваат луѓе кои ми викаат „убиец“, рече тој.

„Исто така, ме пресретнаа локални ѓубриња кои ме претепаа поради тоа што го прочитаа. Мојата тетка ме советуваше да не се движам наоколу, но јас и реков дека нема да го правам тоа затоа што не сум убиец.

„Ќе ја држам главата горе и ќе одам горе-долу по Карлоу цел ден. Луѓето можат да зборуваат сè што сакаат, но на крајот на денот, јас сум чист од хероин речиси три години и го одлежав мојот затвор“.

Хони и неговиот пријател пристигнале во поштата во петокот попладне барајќи да ја побараат пензијата на г-дин Дојл – но беа одбиени бидејќи тој не беше со нив.

Кратко време подоцна, се вели дека парот се вратил носејќи го телото на г-дин Дојл меѓу себе со кренат скокач преку лицето и капа на главата.

Се вели дека загрижените работници прашале дали г-дин Дојл е добро, во тој момент се верува дека мажите го ставиле неговото тело на подот и тврделе дека имал срцев удар.

Полицијата сега верува дека г-дин Дојл можеби умрел три часа пред да се случи инцидентот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Заврши обдукцијата, телото на Вања е предадено…

Обдукцијата врз телото на 14-годишната Вања Ѓорчевска…

Вработен во Пошта – Центар Жупа украл…

МВР информира дека ОВР Дебар поднесе кривична…

Починат маж пронајден во Вардар кај Пешачкиот…

Во водите на реката Вардар кај Пешачкиот…

Тело на маж пронајдено во автомобил во…

Мртов маж бил пронајден во автомобил, кој…

ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА – 27 годишно момче…

На 26.08.2023 околу 13,30 часот во СВР…