Објавено на:

Москва го протерува британското воено аташе

t

Одбранбеното аташе на британската амбасада во Москва е прогласено за персона нон грата и мора да ја напушти Русија во рок од една недела, соопшти руското Министерство за надворешни работи.
Претставникот на британската амбасада во Москва е повикан во Министерството за надворешни работи на Русија поради протерувањето на рускиот аташе од Лондон, соопшти Министерството.
Како реципрочна мерка Русија го протерува британскиот воен аташе од Москва, се наведува во соопштението.


Во соопштението се додава дека британското воено аташе мора да ја напушти земјата во рок од една недела.
Се наведува и дека реципрочните мерки на Русија не се ограничени само на протерување на аташеите.
„Нашата реакција на непријателските антируски чекори на британската страна објавени на 8 мај нема да биде ограничена само на оваа мерка. За понатамошни одмазднички чекори ќе бидат информирани иницијаторите на ескалацијата“, соопшти Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Московската берза го запира тргувањето со американски…

Од 13 јуни Московската берза престанува да…

ПРОЕКТИЛ ПОГОДИ БРОД НА БРИТАНСКАТА МОРНАРИЦА!

Британската кралска морнарица во неделата соопшти дека…

Француски државјанин приведен во Москва: Осомничен е…

Француски државјанин осомничен за собирање информации за…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Москва го протерува британското воено аташе

Одбранбеното аташе на британската амбасада во Москва…