Москва: Не е точно дека Русија доставила одговор за безбедносните гаранции до Вашингтон

t

Русија се уште не доставила одговор до САД на тема безбедносни гаранции, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко за Спутник.

„Тоа… не е точно“, коментира рускиот дипломат.

Русија се уште подготвува заеднички одговор на САД и НАТО, додаде висок дипломатски извор во интервју за агенцијата.

Тој потврди дека министерот за надворешни работи Сергеј Лавров им испратил порака на западните колеги, вклучително и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, но дека станува збор за разбирање на принципот на неделивост на безбедноста и тоа не е одговорот такви.

Претходно Стејт департментот објави дека Москва одговорила на предлозите поднесени од Вашингтон, но дека не е продуктивно јавно да се преговара, па деталите засега нема да бидат објавени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…