Москва: Не е точно дека Русија доставила одговор за безбедносните гаранции до Вашингтон

t

Русија се уште не доставила одговор до САД на тема безбедносни гаранции, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко за Спутник.

„Тоа… не е точно“, коментира рускиот дипломат.

Русија се уште подготвува заеднички одговор на САД и НАТО, додаде висок дипломатски извор во интервју за агенцијата.

Тој потврди дека министерот за надворешни работи Сергеј Лавров им испратил порака на западните колеги, вклучително и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, но дека станува збор за разбирање на принципот на неделивост на безбедноста и тоа не е одговорот такви.

Претходно Стејт департментот објави дека Москва одговорила на предлозите поднесени од Вашингтон, но дека не е продуктивно јавно да се преговара, па деталите засега нема да бидат објавени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

Ништо од мирот: Кремљ ја отфрли можноста…

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на…

Грузиската претседателка им го скрши филмот на…

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот…

Путин го одобри новиот концепт за надворешна…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, денеска…

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им…