Објавено на:

Москва предупредува: Поради авантурите на НАТО, украинската криза може да се прошири

t

Украинската криза може да се прошири како резултат на авантуристичките акции на земјите од НАТО, изјави за Спутник заменик-министерот за надворешни работи на Русија Александар Грушко.

Според неговите зборови, изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за можното испраќање војници во Украина „укажува на подготвеност да се оди по патот на ескалација во време кога самиот Запад претрпува стратешки пораз на теренот“. Грушко оцени дека ваквите зборови се неприфатливи.

„Поради авантуристичките дејствија дури и на една или две земји на НАТО, украинската криза може да се прошири надвор од нејзините географски граници и да добие сосема различни димензии“, рече рускиот дипломат.

Како што истакна, ситуацијата во односите меѓу Русија и НАТО „предвидливо и намерно“ се влошува.

„НАТО започна хибридна војна против Русија. Вашингтон и неговите сателити направија се, за да ги сведеме нашите канали за соработка и дијалог на критично нула ниво“, изјави Грушко.
Сепак, според него, Москва нема намера да влезе во воен конфликт со Алијансата.

„Дали воениот блок е подготвен за отворен конфликт со Русија – тоа треба да го побараат самите претставници на НАТО. Во секој случај, немаме такви намери кон земјите членки на Алијансата“, изјави рускиот дипломат.

Во исто време, тој рече дека ниту една закана од НАТО за безбедноста на Русија нема да остане без одговор.

Во последно време на Запад се почесто се слушаат идеи за директен вооружен конфликт меѓу НАТО и Русија. Кремљ објави дека Русија не претставува закана, дека никому не се заканува, но дека нема да игнорира дејствија кои се потенцијално опасни за нејзините интереси, пренесува Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Kaсами за новата влада: Етничката припадност не…

Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска…

Гувернерот на Харковската област: Украина контролира околу…

Украинските власти денеска објавија дека се уште…

По Путин, Меѓународниот суд на правдата побара…

Меѓународниот суд на правдата побара налог за…

Ова се новите цени на горивата, поевтинуваат…

Горивата од полноќ ќе се продаваат по…

Израел им порача на САД: Имаме намера…

Израел има намера да ја прошири воената…