Москва: Разговори со САД скоро невозможни

t

Русија нема да се согласи на „еднострани отстапки“, изјави висок дипломат.

Смислените преговори со САД се невозможни во сегашните околности, изјави во понеделникот рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

„Не мислам дека, во догледна иднина, дијалогот ќе се врати како што беше пред неговото еднострано суспендирање од страна на САД“, им рече Рјабков на новинарите на маргините на меѓународниот политички форум во Москва.

Рјабков додаде дека Москва сè уште размислува дали да одговори на писмото што Вашингтон го испрати минатиот месец неформално во кое бара земјите да ја обноват комуникацијата за „стратешка стабилност“. Ако Москва одлучи да испрати формален одговор, „нашите американски колеги тешко дека ќе најдат нешто што личи на отстапка“, рече тој.

„Едностраните отстапки од наша страна не доаѓаат предвид“, нагласи Рјабков. „Во моментов, не е ни прашање на отстапки или барање компромиси, туку дали има смисла во комуникацијата од тој вид“.

Русија останува на ставот дека е отворена за дијалог со САД за нуклеарно оружје и други прашања, но само како еднакви. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, овој месец рече дека Вашингтон треба да престане да „дава предавања“ на Москва доколку се надева дека ќе има корисни преговори.

Невидените тензии меѓу Русија и САД се развија откако Москва ја започна својата воена операција во Украина во февруари 2022 година.

Оттогаш Вашингтон воведе опсежни санкции кон Москва и обезбеди оружје и друга помош за Киев. Претседателот Џо Бајден изјави дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат Украина „колку што е потребно“.

Русија инсистира на тоа дека испораката на западно тешко оружје за Киев ги прави САД и другите земји од НАТО де факто директни учесници во конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…