Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“ на нејзината граница

t

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не покажуваат „политичка волја“ за мир, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова.

Москва нема да дозволи Украина да продолжи да биде „нацистичка држава“ која претставува закана и за Русија и за другите нации, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Во ексклузивното интервју за АФП објавено во саботата, Захарова потврди дека целите за „деназификација“ и „демилитаризација“ на Украина, како што изјави рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на конфликтот во февруари 2022 година, остануваат непроменети. Според Захарова, настаните околу украинската криза ја нагласија вербата на Русија во неопходноста од започнување на нејзината специјална воена операција.

„Од самиот почеток на непријателствата, [украинските] неонацисти цинично го користат цивилното население како „човечки штит“ и брутално се однесуваат кон руските воени заробеници. Нивната главна цел во овој конфликт е да убијат што повеќе Руси“, објасни Захарова.

Нема да дозволиме на нашите граници да постои агресивна нацистичка држава од чија територија постои опасност за Русија и нејзините соседи.

Запрашана за изгледите за некако да се реши конфликтот, Захарова рече дека единствениот начин да се постигне „траен мир“ е ефективно исполнување на сите барања на Русија. „Потребно е да се потврди неутралниот, неврзан и без нуклеарен статус на Украина, да се изврши нејзината демилитаризација и денацификација, да се признаат новите територијални реалности и да се обезбедат правата на граѓаните што зборуваат руски и на националните малцинства кои живеат во оваа земја. објасни таа.

Портпаролката потврди и дека Русија останува подготвена да го реши конфликтот по дипломатски пат, наведувајќи дека Москва никогаш не одбила да го стори тоа. Меѓутоа, за да се овозможат такви преговори, „режимот во Киев и неговите западни куратори“ мора да преземат „практични чекори и да покажат добра волја“. Досега ниту еден од нив не покажал таква „политичка волја“, додаде таа.

„Сеопфатното, одржливо и праведно решавање на конфликтот околу Украина зависи, во голема мера, од решавањето на неговите причини. Западот мора да престане да ја пумпа украинската војска со оружје, додека Киев мора да ги прекине непријателствата и да ги повлече своите трупи од руска територија“, објасни Захарова, мислејќи на четирите поранешни украински региони – Запорожје, Керсон и Народните републики Доњецк и Луганск. кои беа инкорпорирани во Русија по референдумите минатата есен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…