Москва: САД се обидуваат да организираат државен удар во Русија

t

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков го обвини Вашингтон дека поддржува државен удар во земјата.

САД се повеќе се фокусирани на поттикнување немири во Русија и имаат намера да го отстранат раководството во земјата, тврди рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Ријабков.

Конфронтацијата меѓу Москва и Вашингтон стана реалност со која мора да се бориме, изјави во вторникот ТАСС Ријабков.

„САД не само што водеа хибридна војна против Русија“, рече заменик министерот, „туку и демонстрираат зголемен фокус на промена на раководството овде, организирајќи внатрешен руски пуч“.

Западните политичари и медиуми отворено го прославија она што го гледаа како закана за владеењето на претседателот Владимир Путин кога приватната воена група Вагнер изведе неуспешен обид за бунт минатото лето. Додека Вашингтон негираше каква било вмешаност во тие настани, последователните извештаи тврдеа дека западните разузнавачки агенции однапред знаеле за планираниот бунт.

Тензиите меѓу САД и Русија нагло се зголемија кога Москва ја започна својата воена операција во Украина во февруари 2022 година. Вашингтон последователно воведе широки санкции кон Москва и му обезбеди на Киев воена и друга помош од десетици милијарди долари. Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американската поддршка за Украина ќе трае „колку што е потребно“.

Коментарите на Ријабков за „хибридна војна“ ги одгласуваат забелешките дадени од министерот за одбрана Сергеј Шојгу на 10-тиот безбедносен форум Ксианшан во Кина во октомври.

„Западот отворено зазеде курс за нанесување „стратешки пораз“ на Русија во хибридната војна што беше покрената против нас. Украина беше цинично избрана за овен и ѝ беше доделена улога на само потрошен материјал“, раскажува Шојгу.

Русија инсистира на тоа дека испораката на вооружување од западно производство на Киев ги прави САД и другите земји од НАТО де факто директни учесници во конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…