Му се закани и Захариева: Ако Петков сака да го укине ветото, а Македонија не презема ништо, нормално ќе се зголеми притисокот

t

Ако премиерот Петков каже дека ќе го укине ветото, а Република Македонија ништо нема да преземе, нормално е притисокот да се зголеми. Тој е виновен за ваквите измешани сигнали, што произлегуваат од власт, коментира пратеничката на ГЕРБ и поранешна министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

Таа пред новинарите во Собранието одговори на прашање за говорот на претседателот Румен Радев на денешната трибина во Националниот палата на културата за добрососедските односи со РСМ. На неа претседателот рече дека се користат секакви механизми за притисок врз Бугарија да направи компромиси и да го укине ветото.

„Бев на оваа конференција. Ова не е изненадување, прашање е дали власта ќе подлегне на овој притисок. Значи, тие треба јасно да го претстават нашиот став и да немаат контрадикторни сигнали, бидејќи тоа ја ослабува бугарската позиција. Ако премиерот Петков им каже дека ќе го укине таканареченото вето без ништо да направи Република Македонија, нормално е притисокот да се зголеми. Така што вината е во измешаните сигнали што ги дава власта“, коментира Захариева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…

Не за џабе ја нарекуваат Белата Палата:…

Истакнат член на партијата и близок човек…

(Видео) ПЕРО АНТИЌ „МУ ГО ЧУВА ГРБОТ“…

Поранешниот прославен македонски кошаркар и актуелен претседател…