Haдaл: Жaл ми e зa Ѓokoвиќ, нo cвeтeт дoвoлнo cтрaдaшe зa дa нe ce пoчитyвaaт прaвилaтa

t

Рафаел Надал се огласи по повод последните случувања во Австралија со Новак Ѓоковиќ на кој не му беше одобрена виза за влез во земјата.

Австралиските власти ја зтворија вратата за Новак Ѓоковиќ, па тој преку суд ќе бара дозвола за влез.

„Имав ковид, се вакцинирав двапати. Доколку се вакцинирате нема да имате никаков проблем да играте тука. Тоа е јасно“, вели Надал.

„Доколку сте вакцинирани ќе може да играте на Австралија опен и на било кое друго место, светот доволно страдаше за да не се следат правилата“.

„Тој сам носи одлуки за себе и секој е слободен сам да одлучува, но потоа имате последици“.

„Се разбира дека не ми се допаѓа ситуацијата која се случува. На некој начин жал ми е за него“.

„Но во исто време, тој со месеци претходно ги знаеше правилата, па ги носи своите одлуки“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новак Ѓоковиќ веќе е опериран, се надева…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ утрово е опериран…

ЃОКОВИЌ ЌЕ ГО ОПЕРИРА КОЛЕНОТО И ГО…

Новак Ѓоковиќ ќе го оперира повреденото десно…

СПЕЦИЈАЛЦИ УПАДНАА НА ТРЕНИНГ НА НОВАК, ПРОВЕРУВААТ…

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска игра…

БЕЛГИСКИ СУД: На 17 мај рочиште за…

Основниот суд во белгискиот град Лиеж за…

Австралија ќе назначи специјален советник за истрага…

Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој…