Објавено на:

Надал не ја завршува кариерата: Ќе играм на Вимблдон

t

Рафаел Надал нема да ја заврши кариерата по освојувањето на Ролан Гарос, со најава за настап на Вимблдон.

Надал во неделата ја освои 14-та титула на Ролан Гарос со триумфот во финалето над Норвежанецот Каспер Руд со 6:3, 6:3, 6:0, а во интервју за шпанските медиуми детално објасни низ што поминал на турнирот и зборуваше за планови за иднината.

„Играв две недели во екстремни услови под инјекции кои ми го анестезираа левото стапало. Поради анестезијата немав чувство во стапалото“, изјави Надал и додаде:

„Ми помогнаа анестетиците што ги внесов директно во нервот, а сега ќе ја сменам терапијата. Станува збор за примање пулсни радиофреквентни инјекции кои можат да ја намалат чувствителноста на нервот во стапалото, а тоа ми помогна и ја ублажувам болката во минатото. Го чувствувам тоа, а радиофреквенцискиот третман е многу поконтролиран затоа што половина го ‘заспива’ нервот. Ќе видиме како ќе изгледа во сезоната на трева и мојот настап на Вимблдон“, изјави Надал, кој се издвои на самиот врв со 22 Грен слем турнири.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали Ѓоковиќ ќе го пропушти Вимблдон?!

Седумкратниот шампион на Вимблдон Србинот Новак Ѓоковиќ…

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…

Ѓоковиќ бетониран на чело на АТП листата,…

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се повлече од…

Алкараз ќе се фокусира само на Гренд…

Со цел да не се повреди како…