Објавено на:

Надворешниот долг на Русија е на најниско ниво од 2005 година

t

Според податоците на Централната банка на Русија, надворешниот долг на Русија по глава на жител заклучно со 1 април паднал на 2,1 илјади долари, што е најниска бројка од 2005 година.
Како што се прецизира, во првиот квартал од годинава надворешниот долг паднал на 304 милијарди долари, што е околу 15,05 отсто од БДП, што е најнизок резултат од 1993 година.


„Според податоците на Банката на Русија, надворешниот долг на Руската Федерација на 1 април 2024 година изнесува 304 милијарди американски долари, што е намалено од почетокот на оваа година за 12,8 милијарди американски долари или 4,1 отсто“, се вели во соопштението.
Истовремено, според пресметките по глава на жител, обврските кон нерезиденти се намалија на 2.079 долари во периодот јануари-март 2024 година од 2.167 долари во претходниот квартал. Тоа е најниско ниво од 2005 година, кога таа бројка беше 1.802 долари.


Максималното ниво на надворешен долг по глава на жител во модерната историја на Русија е забележано во 2013 година на ниво од 5.072 долари, а во однос на БДП – во 1999 година, кога достигна 91 отсто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

Руски експерт открива: Постојат две можности за…

Авионската несреќа во која загина иранскиот претседател…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска…

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа…