Објавено на:

Над 70 ракети беа истрелани на израелска територија за два часа, од кои 9 паднаа во Појасот Газа

t

Над 70 ракети беа истрелани на израелска територија за два часа, од кои 9 паднаа во Појасот Газа, соопшти прес-службата на израелската армија.

Претходно, армијата соопшти дека сирените за воздушен напад се огласиле на југот и во центарот на земјата, вклучително и во градовите како Ашкелон и Ашдод.

„За само два часа вечерва од Појасот Газа беа истрелани 71 ракета. Девет од нив паднаа на територијата на самиот Појас Газа“, се вели во соопштението на војската.

Израелската армија од петок навечер ја спроведува операцијата Зора против групата Исламски џихад во Појасот Газа. Со воените напади врз цели во Појасот Газа, воведена е вонредна состојба во задниот дел на Израел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петковиќ: Курти носи буре барут во Брисел,…

Приштина упорно прави потези кои можат да…

Русија ги мотивираше: Скандинавските земји ќе ја…

Петте скандинавски земји соопштија дека сакаат да…

ФБИ: Безбедносните агенции се соочуваат со закани…

Федералното биро за истраги и Министерството за…

Доаѓа еден од најголемите празници: Еве какви…

Православната Црква на 28 август го празнува…

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…