Намален животен век и „мозочна магла“ по прележување на Ковид-19

t

По прележување Ковид-19, може да дојде до „мозочна магла“, предупреди рускиот инфектолог Елизавета Темник во интервју за „Мослента“.

Темник, која учествуваше на годишниот Серуски конгрес за заразни болести, изјави дека „мозочната магла“ (brain fog) е манифестација на пост-ковид синдром.

Се карактеризира со намалена концентрација и меморија, расеаност, поспаност и општа слабост. Таа појасни дека оваа појава допрва треба да ја проучуваат специјалисти, но веќе има докази дека се манифестира по зараза со омикрон.

Темник рече дека ако на некое лице му се дијагностицира акут на инфекција со симптоми на главоболка, тоа подоцна може да влијае на функцијата на мозокот. Претходно, лекарите открија врска помеѓу прележан Ковид-19 и намалување на животниот век.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден позитивен на Ковид

Претседателот на САД, Џо Бајден, се тестираше…

Грчките здравствени власти предупредуваат на наглото зголемување…

Властите во Грција предупредуваат на зголемено ширење…

БЕЛГИСКИ СУД: На 17 мај рочиште за…

Основниот суд во белгискиот град Лиеж за…

Медицинска сестра ќе оди во затвор –…

Медицинска сестра (34) во Жупанискиот суд во…

Превентивни мерки против Ковид-19 во грчките училишта

По зимскиот распуст поради новогодишните и божиќните…