Објавено на:

Намалување на бројот на новозаразени, едно лице е починато – Ова е денешниот Ковид биланс

t

Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје инфрмира дека во последните 24 часа регистрирани се нови 196 случаи на Ковид-19 од направени 2.067 тестови.

Од вкупниот број на позитивни (196), регистрирани се 38 реинфекции.

Регистрирани сe 23 оздравени пациенти од: Кавадарци – 7, Битола – 5, Делчево – 3, Велес -2, Гостивар, Кичево, Кочани, Гевгелија, Неготино и Ресен – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Битола (81г), во болнички услови.

Досега во земјата направени се вкупно 1.969.035 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 306.670, бројот на оздравени пациенти е 295.457, на починати 9.228, а бројот на активни случаи изнесува 1.985.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…

Добра вест: Ковид-прекршителите ќе добијат условна наместо…

Добра вест за луѓето кои имаат прекршоци…