Објавено на:

Нападнати три постари жени во Шведска, па полицијата застрелала маж

t

Шведската полиција соопшти дека застрелала маж во врска со нападот на три постари жени во градот Вастерас.

Полицијата соопшти дека мажот ги нападнал жените на возраст меѓу 65 и 80 години со остар предмет, пренесува Ројтерс.

Шведската новинска агенција Expressen објави дека една од жените и напаѓачот се во болница со сериозни повреди.

Очевидци велат дека слушнале десет истрели. Нападот се случил денеска околу 12:25 часот.

„Многу полицајци беа на местото на нападот. Мислевме дека станува збор за петарди. Не знаевме за што се работи. Автомобилот на нашиот сосед беше уништен. Полициско возило удри во него”, рекол еден од очевидците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гаши се сретна со шведската амбасадорка Џеин

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, денеска ја…

Протест во Малме поради Израел: „Евровизија го…

Голем протест се одржува на главниот плоштад…

Нападнати три постари жени во Шведска, па…

Шведската полиција соопшти дека застрелала маж во…

Спречен терористички напад во Шведскa

Шведската полиција денеска уапсила четири лица поврзани…

Шведска официјално стана членка на НАТО, Русија…

Протоколот за прием на Шведска во НАТО…