Наративот е мртов – да живее наративот: Јапонска студија за ефикасноста на Ивермектинот го промени насловот на Ројтерс

t

Jaпонската студија за Иверметинот наместо да стави крај на дебатата само ги зголеми контроверзиите околу лекот.

Во центарот на вниманието во моментов е заедничкото неклиничко истражување што го прави со лекот јапонската компанија Kowa Co Ltd.

Наместо досегашните контроверзии за ивермектинот – кои се состојат од расправа околу тоа дали лекот е или не е „коњска паста“ и покрај тоа што неговото откритие е номинирано за Нобеловата награда за употреба кај луѓето, тој е вклучен на списокот на Светската здравствена организација есенцијални лекови и дозиран стотици милиони пати на човечки суштества од лекари – овонеделната контроверзност беше за тоа како беше објавено истражувањето на Кова во вторникот.

Ројтерс првично го објави насловот:

„Јапонскиот Кова вели дека ивермектинот е ефикасен против Омикрон во III фаза од испитувањето“.

Тој наслов беше неточен, а Ројтерс беше принуден да го повлече. Тие повторно ја објавија приказната со наслов во склад со фактите:

Ивермектин покажува „антивирусно дејство“ против КОВИД, велат од јапонската компанија

И застапниците на ивермектин и противниците тврдеа дека победија тој ден.

Застапниците тврдеа дека победија бидејќи тоа беше уште една студија – и покрај тоа што беше неклиничка заедничка студија – која покажа антивирусни ефекти од лекот ин витро. Ивермектинот е веќе добро познат антивирусен лек.

Скептиците на ивермектин, како Вашингтон Пост, тврдеа дека написот е „неправилен“, но сепак беа принудени да ја признаат вистината: „вистинската вест“ беше дека беше откриено дека ивермектинот носи „антивирусен ефект“ против Омикрон и другите варијанти на коронавирус кај заеднички не- клинички истражувања.

Фактите како што се изнесени во поправената верзија на написот на Ројтерс сепак се чинеше дека се нето позитивни:

Јапонската трговска и фармацевтска компанија Kowa Co Ltd во понеделникот соопшти дека лекот против паразити ивермектин покажал „антивирусен ефект“ против Омикрон и другите варијанти на коронавирус во заедничкото неклиничко истражување.

Компанијата, која работеше со Универзитетот Китасато во Токио на тестирање на лекот како потенцијален третман за СОВИД-19, не даде дополнителни детали.

Се чини дека Универзитетот Кова и Китасато се во средина на клиничко испитување кое проучува дали ивермектинот е ефикасен или не, иако беше тешко да се потврдат деталите поради јазичната бариера на изворот на информациите.

Преведената верзија на јапонскиот ПР на Кова се чини дека потврдува дека ивермектинот е среде клиничко испитување за Ковид. Во преведениот ПР беа вклучени следните податоци:

Се очекува да се применува како терапевтски лек (таблета) за сите нови заразни болести со коронавирус.

Во ова клиничко испитување, дозата и администрацијата се веќе одобрени како терапевтски агенс за паразитски инфекции.

Иако е различно, ние ја потврдуваме неговата ефикасност и безбедност во клиничките испитувања.

Кова го потврди клиничкиот ефект на ивермектинот врз САРС-КоВ-2 и е една од првите компании кои податоците ги сподели јавноста.

Но, да ја оставиме настрана студијата на Кова за момент.

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека ова јапонско испитување, без разлика дали е успешно или не – без разлика дали е клиничко или неклиничко – ќе послужи само за дополнување на веќе достапни робусни податоци за ефективноста на ивермектинот против Ковид-19.

Веб-страницата c19ivermectin.com води евиденција за таквите студии и ги собира податоците како што доаѓаат.

Веб-страницата води хронолошки дневник на студии, вести, теории, на сите видови достапни информации за ивермектин што може да се соберат, вклучително и мета-анализи, кои датираат од април 2020 година. На најновото ажурирање, вклучува 147 студии, 96 рецензирани од колеги , 77 со резултати споредувајќи ги групите за третман и контрола. (Во моментов го вклучува пишувањето на Кова, но допрва треба да се коригира насловот на Ројтерс до моментот на оваа објава.)

Инаку лекот Ивермектин е лесно достапен со рецепт и за Македонците. На 12. 01.2021 година Министерството за здравство ја информира јавноста дека лекот „Ивермектин“ од денеска е достапен за граѓаните во аптеките. Лекот ERMETIN (ivermectin) таблета 3 mg x 10 во пакување, на производителот World Medicine Ilac San.Ve.Tic. од Турција во аптеките по одобрена малопродажна цена изнесува 299 денари.

Овој лек може да се зема само со лекарски рецепт од матичен лекар или лекар специјалист. Истиот може да се употребува во домашно и болничко лекување, и да се земе превентивно, исклучиво со лекарска препорака, доколку лице било во контакт со ковид позитивен.

Повеќе клинички студии кои ја евалуираат ефикасноста на Ивермектин кај пациенти со COVID-19 се во тек и/или нивните крајни резултати се уште не се публикувани во научни списанија, но прелиминарните резултати сугерираат дека Ивермектин има поволен ефект во профилакса на COVID-19 кај експонирани лица, како и во терапија на пациенти со лесна, средно-тешка и тешка клиничка слика.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

По четири година битка со безмилосната болест,…

По долга борба со тешка болест, почина…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Малолетници се степале во локал на Бит…

На 23.05.2024 во 20.00 часот во СВР…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…