Народна банка: Имало обиди за хaкирање, но биле нeуспешни

t

Апсолутно се неточни тврдењата дека е хакирана веб-страната на Народната банка, во што може да се увери секој доколку ја посети www.nbrm.mk , стои во реакцијата на НБРМ.

Од таму додаваат дека во изминатиот период имаше обиди за напад, но безбедноста на информацискиот систем на Народната банка никогаш не е доведена во прашање.


-Народната банка, во склад со глобалните трендови постојано работи на зајакнување на отпорноста на информацискиот систем, преку зајакнување на сигурносните заштити и на сите останати потребни ресурси, реагираат од таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Филмски грабеж на банка во Скопје: Со…

Денеска околу 10.00 часот во СВР Скопје…

Најголемата руска банка се повлекува од Европа

Санкциите против Сбербанк по руската инвазија врз…

Еве каква оценка и даде американската „Стандард…

Курсот на денарот е стабилен, девизните резерви…

Оштетените штедачи од Еуростандард банка очекуваат неселективен…

Соопштението до медиумите на здружението на оштетени…

Зошто Народна банка и Фондот за осигурување…

Само трите најголеми банки, Комерцијална банка, НЛБ…