Објавено на:

НАСА ќе лансира дури три ракети за време на затемнувањето на Сонцето

t

Ракетите ќе ја мерат густината на наелектризираните и неутралните честички, електричните и магнетните полиња и ќе лансираат секундарни инструменти за да ја зголемат ефикасноста на собирањето податоци.


САД се подготвуваат за целосно затемнување на Сонцето на 8 април. И додека некои нервозно ја следат временската прогноза (бидејќи во некои области би требало да биде облачно, што ќе го оневозможи набљудувањето), други се подготвуваат за интересен експеримент.
Имено, НАСА објави дека како дел од шоуто Atmospheric Perturbations around Eclipse Path (APEP) ќе лансира три ракети со звучни црти Black Brant IX за време на самото затемнување на Сонцето.
Како што истакнуваат, целта е да се проучи како затемнувањето на Сонцето влијае на горната атмосфера на Земјата. Поточно, како влијае на преносот на радио сигнали и сателитската комуникација. Разбирањето на тоа како Земјината јоносфера, која игра витална улога во рефлектирачките сигнали, реагира на затемнувањето на Сонцето, истакнува НАСА, е клучно за да се обезбеди сигурност на комуникациските системи, како на Земјата така и во вселената.


Така, ракетите ќе ја мерат густината на наелектризираните и неутралните честички, електричните и магнетните полиња и ќе лансираат секундарни инструменти за да ја зголемат ефикасноста на собирањето податоци.
Интересно е што лансирањето ќе може да се следи во живо од целиот свет преку каналот YouTube.
Освен тоа, други тимови на НАСА на Земјата ќе ја мерат јоносферата со помош на радари и балони кои треба да ги подигнат мерните уреди во јоносферата, пренесуваат хрватските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ветерот и Сонцето произведоа рекордни 22 отсто…

Прегледот на глобалната енергетска  состојба покажа дека…

Толку од сонцето: Еве кога ќе врне…

Времето ќе биде сончево и топло со…

НАСА ќе лансира дури три ракети за…

Ракетите ќе ја мерат густината на наелектризираните…

Времето денес: Наутро со магла, попладне сончево…

Во утринските часови по одделни котлини ќе…

(Фото) Се појави гигантска „дупка“ на сонцето…

Се појави гигантска „дупка“ на сонцето широка…