Наскоро четврта доза во Србија, еве кој ќе треба да ја прими

t

Епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ изјави дека доколку се одлучи да почне да се дава четвртата доза од вакцината против коронавирус, таа нема да биде масовна, односно нема да се препорачува на сите, туку само на хронично болни и имунокомпромитирани лица.
„За тоа зборуваме месец и пол, два. Јасно е дека ако почнеме да ја даваме четвртата доза, таа ќе биде за луѓето на кои им е потребна – пациентите со тешки хронични заболувања, оние на кои им е загрозен имунитетот, да се погрижат да не стигнат во болница. Не верувам дека со четвртата доза ќе одиме на масовна вакцинација“, изјави тој за Блиц.
Кој одлучува за четвртата доза
На прашањето кој ќе одлучи кому ќе му биде препорачана четвртата доза, Тиодоровиќ рече дека тие се лекари.
„Лекарите треба да одлучат, ние мора да им помогнеме на лекарите во системот на Ковид, ќе им треба помош“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…

Хил: На маса не е признавање на…

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил во…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

(Видео) Знаевте ли дека Лорд Волдеморт е…

Александар Вучиќ на својот профил на ТикТок…