Национален совет за бeзбедност на Украина: Нема потврда за подготовки за голема руска инвазија

t

Киев не гледа основа да потврди дека се подготвува голема агресија против Украина, изјави денеска шефот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Алексеј Данилов.

„Би сакал уште еднаш да кажам дека не гледаме основа да кажеме дека се подготвува голема агресија против Украина. Тоа е физички невозможно. Дали има движења на руски војници на руска територија? Да, има и тоа не е вести за нас, но затоа може да биде важна вест за нашите странски партнери“, рече Данилов на брифингот по состанокот на Советот, пренесува ТАСС.

Советот за национална безбедност и одбрана на Украина денеска се обиде да ги убеди украинските партнери дека нема причина за паника поради наводната закана од руска инвазија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…