Национално омаловажување: Таче се израдува што бугарите го прифатиле новото име на Македонија

t

Бугарија прифатила да го користи името „Северна“ Македонија. Ова го соопшти премиерот Димитар Ковачевски. За него, ова е голем чекор во новото поглавје и водат кон поголема соработка меѓу двете држави.

„Македонците и Бугарите се многу блиски братски народи. Затоа влегуваме во решавање на отворените прашања, за нова иднина. Договоривме Бугарија дека прифаќа да го користи името Северна Македонија, тоа значи дека Бугарија нема да го кочи билатералното име“, рече Ковачевски и притоа повторно национално го омаловажи македонскиот народ како неговиот претходник Зора Заев.

Ќе се финализира и Договорот за прекугранична соработка, со што ќе се отвори границата „Клепало“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Фајненшл тајмс: Саудискиот крал Бин Салман го…

Високи британски пратеници го опишаа пријавениот потег…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Путин: Односите помеѓу Русија и Обединтеи Арапски…

Претседателот на Русија ја опиша блискоисточната земја…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…