Највисокиот американски генерал го предупреди Конгресот за финансиска криза

t

Официјален Пентагон тврди дека неусвојувањето на новиот буџет ќе му наштети на регрутирањето и ќе ги блокира новите проекти.

Финансирањето на американските трупи ќе биде загрозено ако американските законодавци продолжат да се потпираат на мерките за финансирање, наместо да го усвојат новиот буџет на Пентагон, тврди претседателот на Здружениот Генералштаб Чарлс Браун Јуниор.

Браун во средата го објави своето предупредување во писмо до членовите на Комитетот за доделување средства на американскиот Сенат, велејќи дека војската ќе се соочи со недостиг од 5,8 милијарди долари во кадровско финансирање доколку Конгресот не го усвои нацрт-законот за трошење за цела година. Како и остатокот од федералната влада, Пентагон работи според таканаречената CR, или континуирана резолуција, од почетокот на неговата фискална година на 1 октомври, бидејќи американските законодавци не беа во можност да постигнат договор за буџетското законодавство.

CR во суштина ја удира финансиската канта на патот, задржувајќи го финансирањето на нивото од претходната година и блокирајќи ги новите програми да започнат. Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон, наводно, планира да придвижи CR што ќе ја задржи владата да работи со финансирање со застој во текот на целата фискална година, доколку пратениците не можат да се соберат за да донесат буџет.

Браун предупреди дека едногодишната КР ќе го спречи Пентагон да започне какви било нови градежни проекти или да продолжи со клучните иницијативи како модернизирање на американските нуклеарни сили и засилување на производството на артилериски гранати и друга муниција. Финансирањето за нови воени бродови би се намалило нагло, а одложувањата за одржување би ја поткопале подготвеноста на американската морнарица. Регрутирањето на нови војници ќе мора да се забави, додаде тој, а трансферите на војниците во нивните нови дежурни станици ќе бидат одложени.

Министерството за одбрана планира да ја зголеми платата на членовите на службата за 5,2% во тековната фискална година, но со замрзнатото трошење на нивото од претходната година, ќе биде принудено да ги намали другите трошоци за персонал, како што е регрутирањето, за да ја надомести разликата .

Се предвидува дека американските воени трошоци ќе пораснат за 3,6% во фискалната 2024 година, на околу 830 милијарди долари. Пентагон веќе може да се пофали со повеќе трошоци од деветте следни најголеми буџети за одбрана во светот заедно. Покрај тоа, претседателот Џо Бајден побара одобрување од Конгресот за 106 милијарди долари дополнително финансирање за националната безбедност, вклучително и 61,4 милијарди долари дополнителна воена помош за Украина.

„На нашите членови на службата им ги должиме алатките што им се потребни за да бидат успешни“, рече Браун во своето писмо. „Побаравме од нив да ги модернизираат и забрзаат идните способности што им се потребни за да продолжат да одвраќаат и да проектираат веродостојна борбена моќ. Потребни ни се целосни средства за да останеме пред темпото, акутните и непредвидените предизвици“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Вашингтон Пост: Украинците не сакаат да се…

Потенцијалните регрути често повеќе би сакале да…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…