Објавено на:

Највисокиот дипломат на ЕУ го критикува Израел дека цели на цивили

t

Западен Ерусалим покажа „ужасен недостаток на дистинкција“ во својата војна во Газа, рече шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, го осуди, како што рече, израелското неселективно гаѓање цивили во Газа во објава на социјалните мрежи во понеделникот, прогласувајќи итна потреба за „хуманитарна пауза“.

„Сведоци сме на ужасен недостаток на разлика во израелската воена операција во Газа“, напиша Борел, наведувајќи ги неодамнешните смртни случаи на „обожаватели, тројца израелски заложници и стотици други цивили“ во рацете на израелските одбранбени сили (ИДФ).

„Премногу цивили се убиени во Газа, како што меѓу другото истакнаа и министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Велика Британија“, продолжи дипломатот. Борел мислеше на неделниот авторски текст, коавтор на Британецот Дејвид Камерон и Германката Аналена Баербок, како и коментарите дадени за време на прес-конференцијата на Французинката Кетрин Колона истиот ден.

Пукањето на палестинска христијанска мајка и ќерка во единствената католичка црква во енклавата од страна на израелски снајперист во саботата привлече осуда од меѓународните верски лидери, вклучително и папата Франциско.

„Тие беа ладнокрвно застрелани во просториите на Парохијата, каде што нема воинственици“, се вели во соопштението на Латинската патријаршија на Ерусалим по убиството, нагласувајќи дека не биле дадени никакви предупредувања. Израелските одбранбени сили наводно го истражуваат инцидентот.

Во петокот, ИД уби тројца израелски заложници кои им побегнаа на киднаперите во Шејаја, што според прелиминарниот извештај е прекршување на сопствените правила на ангажман на војската. Тројцата мажи биле невооружени, облечени во цивилна облека и вееле бели знамиња, но биле застрелани од војник кој наводно се чувствувал загрозен.

Борел минатиот месец го предупреди Израел да го почитува меѓународното право во својата кампања во Газа и да не попушта пред желбата за одмазда за нападот на Хамас на 7 октомври, во кој загинаа 1.200 Израелци. Шефот за надворешна политика рече дека конфликтот не може да биде „решен со масовниот егзодус на повеќе од два милиони“ луѓе од енклавата.

Најмалку 19.453 луѓе се убиени во израелското бомбардирање на палестинската енклава од 7 октомври, објави во понеделникот Министерството за здравство на Газа. Се вели дека се ранети уште 52.286.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел ги повикува амбасадорите и испраќа „силна…

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Белата куќа нема коментар за израелските напади…

Белата куќа нема коментар за израелските напади…

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави…

Борел: Западот не може да ѝ помогне…

Западот не може да ѝ пружи иста…