Објавено на:

Најде кој да кажува: Македонците да можат ќе го присвојат и Роналдо, вели бугарски фудбалер

t

Бугарскиот напаѓач Кирил Десподов во интервју за бугарската телевизија „БТВ“ говореше на повеќе теми, меѓу нив и натпреварот против Македонија од Лигата на нациите. Кажа дека неговиот најважен гол во дресот со државниот грб е против нашиот национален тим.

Истовремено, тој се сврте и кон написите во медиумите дека потекнува од македонско семејство затоа што е од градот Кресна, место близу Македонија.

„Еден од најважните голови ми е против Македонија. Ме допре што ни ја исвиркаа химната, ама затоа ги победивме. Македонците ја победија Македонија? Ако ги прашаш Македонците, ќе си го присвојат и Роналдо. Тоа што сум од Кресна, место кое е близу Македонија и го нарекуваат македонскиот крај…не значи дека сум Македонец. На мојот пасош стои бело-зелено-црвено“, изјави напаѓачот.

Извор: Гол.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…