Најмладиот пациeнт со Koвид во Козле е двомесечно бебе

t

Двомесечно бебе е најмалиот пациент со Ковид 19 во детската болница „Козле“, бебето е во стабилна здравствена состојба.

Од први Јануари во оваа болница се зголемил бројот и на прегледи и на хоспитализирани деца. Засега нема ниту едно дете на кислородна поддршка. 35 деца се во болница, а најмалку 60 прегледи има дневно на деца со ковид и со други респираторни инфекции.

Доктор Даневска објаснува дека пред празниците бил висок бројот на деца со грип. Разликата помеѓу грипот и ковидот кај децата е што кај грипот температурата е повисока со денови.

Од болницата „Козле“ објаснуваат дека ковид вирусот е потежок кај децата кои имаат хронични заболувања, но и кај децата кои имаат прекумерна телесна тежина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) “Индекс” ги потврди информациите на “Инфомакс”:…

Откако Инфомакс објави дека Христијан Мицкоски гради…

(Видео) Наместо да протестираат за ФЗОМ опозицијата…

Се губат податоци, се крадат податоци, измислуваат…

Толку треба да знаете за државава! Детската…

Грејната сезона почна со проблеми во неколку…

Тешка сообраќајка во Козле: Германска државјанка прегази…

На крстосницата од улиците „Козле“ и „Миле…

(Фото) Ексклузивно: Пукање во угостителски објект во…

Инфомакс дознава дека вечерва имало пукање во…