Објавено на:

Најстудено е во Берово и Крушево, а еве каде има најмногу снег!

t

На Попова Шапка попладнево е најстудено, минус осум степени, а максимални седум степени се измерени во Гевгелија и Демир Капија.

Според УХМР, во 16:30 часот минус два степени се измерени во Берово и Крушево, минус еден во Маврови Анови, нула степени во Охрид и Крива Паланка. Два степена се измерени во Штип, Претор и Виница, три во Битола, четири во Тетово и Прилеп, пет во Кавадарци, шест во Скопје – Зајчев Рид, Скопје – Петровец, Велес и Струмица.

Во Пожаране и Ѓуриште има најмногу снег, 20 сантиметри. Во Маврови Анови снежната покривка е 18 сантиметри, во Битола 14, во Крива Паланка и Берово 12, во Лазарополе 11, а десет во Тополчани. Во Прилеп и Охрид снежната покривка е седум сантиметри, пет во Виница, четири во Тетово и еден сантиметар во Штип.

До крајот на денот ќе биде малку до умерено облачно и студено со слаб до умерен северен ветер, повеќе изразен во источните делови и долж Повардарието. Во североисточните делови променливо облачно со провејување на слаб снег.

Во втората половина од ноќта облачноста ќе се намали, освен во југозападните делови каде локално е можна значителна ниска облачност.

Инаку, УХМР соопшти дека утре времето ќе биде сончево и многу студено, особено во утринските часови, кога температурата во најголем дел од земјава ќе се спушти под -5, а на места и под -10 степени.

Во вторник и во среда претпладне се очекува нов влажен бран, на планините и на некои повисоки места со врнежи од снег, а на пониските места со врнежи од дожд. Во вторник ќе дува засилен јужен ветер.

Според УХМР, кон крајот на неделата дневната температура ќе се зголеми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од среда дожд и снег!

До вторник до крајот на денот ќе…

Времето денес променливо облачно со слаб ветер

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува…

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Денес ќе биде облачно со врнежи од…

Oблачно, на планините и на некои повисоки…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…