Објавено на:

Најтешка зима за шкотското здравство: Болниците полни со заболени од Ковид-19 и останати болести

t

Болниците во Шкотска се „речиси целосно полни”, со пополнетост на кревети над 95 отсто минатата недела, соопшти шкотската премиерка Никола Старџен и нагласи дека службите се соочуваат со притисоци „без преседан”.

Потребата за болнички кревети е зголемена од „вонредните” нивоа на зимски грип, зголемените стапки на инфекции со Ковид-19 и случаите на стрептокока А.

Старџен рече дека треба да се направи повеќе за да се спречи непотребното присуство во болница и да се забрза отпуштањето.

На посебен брифинг во шкотската влада, таа нагласи дека ова е „речиси сигурно најтешката зима досега за националната здравствена служба (НХС)”.

Според Старџен, пандемијата му нанела „значаен шок на системот” и тоа, заедно со „вонредни нивоа на други болести”, создава невиден притисок.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) СТРАШНО: Се преврте брод во пристаниште…

Триесет и три лица се повредени при…

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…