На Герасимовски малку му се парите од данокот на центарци, па ќе бара повеќе од републичкиот буџет

t

Градоначалникот на Центар, Горан Герасимовски, вечерва информираше дека на територијата на општината нема големо намалување во наплатата на данок на имот.

– „Иако е ковид-криза, бројките се речиси слични како и претходно. Данокот иде преку самиот град, а се дели 60-40 заедно со општините. Сега не можеме да се пожалиме дека има драстичн намалување, рече Герасимовски во емисијата „Топ тема“.

Градоначалникот соопшти дека општината планира реконструкција на 14 улици во текот на годината, како и изградба на нова градинка во населбата Пролет, но и три детски игралишта.

– „Ако правиме ребаланс на буџетот во мај, ќе бараме помош од Владата. Одредени средства за овие проекти се од Светската банка, имаме средства и од ЕБОР. Наоѓаме начини. Имавме доста ветувања кон граѓаните и мораме да го оствариме, посочи Герасимовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Герасимовски: МВР може да ги идентификува деликвентите…

Снимките од тинејџерите кои уништуваат игралиште во…

Изгубено 3-годишно девојче во Неа Флогита, се…

Во познатото туристичко место Неа Флогита, Грција…

„КОЧАНИ СЕ ГУШИ ВО ТОКСИЧЕН ЧАД“: Левица…

Од политичката партија „Левица“ велат дека се…

СДСМ за предлогот за Влада на Мицкоски:…

Од она што денеска беше соопштено во…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…