На денешен ден Кичево стана првиот ослободен град во Македонија

t

На денешен ден, 11 Септември, по капитулацијата на Италија, во Втората светска војна, партизанските единици по жестоки борби, го ослободуваат градот Кичево. Со тоа Кичево стана првио ослободен град во Македонија. Во градот била формирана народна власт, каде за прв пат на дело се почувствувала заедничка слобода.

Во одбрана на единствената слободна територија, загинале триесетина момчиња, а на чело на партизанската единица стоел народниот херој Мирко Милески, кој својот живот и го подари на неговата татковина Македонија на само 20 години.

Ова е првото ослободување на Кичево кое во наредните месеци уште неколку пати ќе биде окупирано и ослободувано.
Кичево живееше слободно вкупно 20 дена, а во период од една година вкупно шест пати бил ослободуван и со тоа е и најмногу пати ослободуван град во Македонија.

Интересен е податокот што на балистичките водачи им била простена соработката со германските и италијанските фашисти и дури им биле доверени некои задачи. Но, лојалноста на овие единици била многу кратка…За помалку од еден месец четата на Мирко Милески, била предадена и изневерена од страна на балистите, партизаните се повлекуваат кон Копачка, а Кичево е повторно окупиран.

Во времето на НОВ за петте ослободувања на градот и регионот, своите животи ги положиле 555 борци, чии коски почиваат во криптата на спомен костурницата на Китиното Кале каде денес приложуваме свежо цвеќе во нивна чест.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Човек пронајден мртов по пожар во куќа…

На 09.12.2023 година во 04.45 часот, во…

Медведев предупредува на директен судир Русија-НАТО

Последен пат светот беше толку блиску до…

Тис: Доколку избие војна во Европа, ќе…

Очајот во европските метрополи кога станува збор…

Тешка сообраќајна несреќа кај кичевско: Едно лице…

Четириесет и деветгодишник починал возејќи кај кичевско…

Северна Кореја се закани дека војната е…

Пјонгјанг рече дека кршењето на воениот договор…