На кого му одговара некомплетен Уставен суд?

t

Девет месеци Уставниот суд работи во некомплетен состав. Минатиот јуни остана „покус“ за тројца судии, а пред два месеци за уште еден. Петмината преостанати судии за сега може да заседаваат и да носат одлуки, но чекаат комплетирање за да се соочат со покомплексни прашања како што се Преспанскиот договор, Законот за јазиците, за високото образование или за социјалната заштита. Претседателката Добрила Кацарска предупредува дека Судот функционира на граница на кворум.

Пред две недели, Кацарска побара ангажман и од спикерот Талат Џафери, но тој одговори дека Комисијата за избори и именувања се соочува со опструкции.


Опозицијата тврди дека таа не опструира. Седум членови на Комисијата побараа седница уште денеска.

Проблемот во Комисијата се засили по локалните избори, кога претседателот стана градоначалник, а БЕСА премина во опозиција. Со 7 спрема 6, власта го изгуби мнозинството за гласање. Владеачките партии сметаат дека имаат право на мнозинство во оваа комисија врз база на меѓупартискиот договор склучен при конститурирањето на Собранието.
– Пишува Соња Николовска за Телма.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица во Собранието поднесе предлог Резолуција за…

Политичката партија Левица во македонското Собрание поднесе…

Предлог ребалансот на буџетот ќе се најде…

Ребалансот е во фаза на подготовка. Направени…

И БЕСА ќе ја блокира работата на…

Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска…

СДСМ: Блокадата на Собранието е нарачана од…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во време…

Двајца без тројца: Слаб одзив на членството…

Мал дел од наставничкиот кадар излезе денеска…