Објавено на:

На самата граница на Украина: Повеќе 60 руски авиони, ловци и бомбардери ја запалија земјата

t

Воздухопловните единици на Јужниот воен округ и поморската авијација на Црноморската флота на Русија ќе вежбаат изведување ракетни напади како дел од проверката на борбената готовност, соопшти прес-службата на областа.

Војниците на јужниот воен округ и на Црноморската флота „ќе ги тестираат своите вештини за интеракција со гаѓање проектили на максимално далечни цели како дел од ескадрила ловци Су-27СМ и Су-30СМ2, како и повеќенаменски борбени бомбардери Су-34 “, се вели во соопштението.

Војниците ќе вежбаат и повлекување од аеродромот во време на услови на напад на противникот.

Како што беше прецизирано, на вежбите ќе бидат ангажирани над 60 авиони. Задачите ќе се извршуваат на полигони во Ростовската област, Краснодарската област и Крим.

Да потсетиме, повеќе од 6.000 војници на Јужниот воен округ беа однесени на полигоните на почетокот на проверката на борбената готовност на воените единици и формации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За прв пат во Македонија: Д-р Венко…

Поранешниот министер за здравство, д-р Венко Филипче,…

Штип се гуши – зголемено загадувањето на…

Зголемени концентрации на ПМ честички бележи станицата…

Демант на МВР: ВМРО-ДПМНЕ да престане да…

Министерството за внатрешни работи реагираше дека ВМРО-ДПМНЕ…

СДСМ: Мицкоски го нема, па нарачува анкети…

Бидејќи Мицкоски го нема никаде со денови…