Објавено на:

На самата граница на Украина: Повеќе 60 руски авиони, ловци и бомбардери ја запалија земјата

t

Воздухопловните единици на Јужниот воен округ и поморската авијација на Црноморската флота на Русија ќе вежбаат изведување ракетни напади како дел од проверката на борбената готовност, соопшти прес-службата на областа.

Војниците на јужниот воен округ и на Црноморската флота „ќе ги тестираат своите вештини за интеракција со гаѓање проектили на максимално далечни цели како дел од ескадрила ловци Су-27СМ и Су-30СМ2, како и повеќенаменски борбени бомбардери Су-34 “, се вели во соопштението.

Војниците ќе вежбаат и повлекување од аеродромот во време на услови на напад на противникот.

Како што беше прецизирано, на вежбите ќе бидат ангажирани над 60 авиони. Задачите ќе се извршуваат на полигони во Ростовската област, Краснодарската област и Крим.

Да потсетиме, повеќе од 6.000 војници на Јужниот воен округ беа однесени на полигоните на почетокот на проверката на борбената готовност на воените единици и формации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Ова е неприфатливо, ја повикувам Русија…

„Ова е неприфатливо и ја повикувам Русија…

„МАКЕДОНИСИМО“ на Трпчески и пријателите со македонска…

Со почит кон своите корени, македонскиот пијанист…

Преку 30 луѓе кои земале плата, а…

Новата директорка на ЈП „Комунална Хигиена“ -…

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија…

АИ: Жал ни е, но стоиме на…

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty…