Објавено на:

На Црвениот плоштад во Москва заврши генералната проба за Парадата на победата

t

На Црвениот плоштад во Москва заврши последната проба за Парадата на победата, јави дописникот на РИА Новости од местото на настанот.
По плоштадот шетаа учесници на специјална воена операција, одреди на пешачка парада од типови и гранки на трупи, одреди од Суворов, Нахимов, кадетски и музички училишта, војници на Младинската армија, жени воени лица и Козаци.

Потоа следи механизирана колона возила.

Пробата заврши со лет на две воздухопловни групи – аеробатскиот тим Свифтс на борците МиГ-29 од првата линија и група од шест јуришни авиони Су-25, кои го обоија небото над главниот град со чад во боите на руската тробојка. .
Последните што го напуштија Црвениот плоштад беа воените музичари.


На Парадата на победата ќе учествуваат повеќе од девет илјади луѓе, 75 единици оружје и воена опрема, како и авијација, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу.
Како што соопштија за агенцијата од прес-службата на претседателската администрација, празничната поворка ќе можат да ја видат 6.800 луѓе – токму толкав број седишта се предвидени на централните и гостинските трибини на Црвениот плоштад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Московската берза го запира тргувањето со американски…

Од 13 јуни Московската берза престанува да…

Француски државјанин приведен во Москва: Осомничен е…

Француски државјанин осомничен за собирање информации за…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Москва го протерува британското воено аташе

Одбранбеното аташе на британската амбасада во Москва…

Путин слета во Пекинг

Рускиот претседател Владимир Путин слета во Пекинг…