Некои европски земји ги олеснуваат мерките, се намалува и периодот за изолација на позитивните

t

Чешката Република денеска објави дека ќе им дозволи на работниците во критичните сектори, како што се лекарите и наставниците, да одат на работа по позитивниот тест на Ковид 19, со што ќе ги олесни ограничувањата за да можат службите да продолжат да работат во ситуација кога бројот на заразени се зголемува.
Како што позаразната варијанта на омикронската круна станува доминантна и принудува стотици илјади да се изолираат, притисокот врз здравствените работници, полицајците и пожарникарите, како и врз наставниците, расте, објави Ројтерс.
Бројот на изгубени работни места поради пандемијата ширум светот во 2020 година е еквивалентен на исчезнување на 258 милиони работни места со полно работно време, според Меѓународната организација на трудот (МОТ), а минатата година тој број сè уште беше околу 125 милиони работни места.
Обединетото Кралство, Франција, Швајцарија, Шпанија и Белгија ги намалија периодите на карантин во последните три недели и олеснија некои услови за враќање на заразените работници на работа.

Чешките министри составуваат список на работници на кои ќе им биде дозволено да продолжат да работат и покрај позитивниот тест, и рекоа дека најверојатно ќе бидат вклучени здравствените, социјалните и образовните работници, заедно со возачите и вработените во основните услуги.
Франција и Швајцарија го намалија периодот на карантин на седум дена за оние со позитивен тест.
Во Англија можно е намалување доколку заразеното лице добие негативен антигенски тест два дена по ред – за кој Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство соопшти дека е речиси исто толку ефикасен како 10 дена изолација.
Во Шпанија, каде 14-дневната просечна стапка на инфекција во петокот достигна нов рекорд од 2.723 случаи на 100.000 луѓе, повеќе од 10 пати отколку на почетокот на декември, недостигот на персонал се чувствува во речиси сите сектори.
Министерството за здравство постави праг на вирусно оптоварување под кој лице кое е заразено и врши ПЦР тест може да се смета за незаразно и со тоа работоспособно, што ќе им овозможи на здравствените работници, социјалните работници и полицијата да се пријават на должност дури и ако се позитивни, jави Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема време, мора да се вооружиме!

Германскиот министер за одбрана, Борис Писториус, изјави…

Путин: Најверојатно Американците го разнесоа гасоводот „Северен…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Припадници на Xамас планирале терористички напади низ…

Тројца од осомничените се приведени во Берлин,…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…