Објавено на:

Нетанјаху: Ако падне Израел следна е Америка

t

Исламистичките милитанти ќе претставуваат закана за Соединетите Држави и Европа доколку Израел ја загуби сегашната војна со Хамас, тврди премиерот Бенјамин Нетанјаху, велејќи дека западните држави ќе бидат следни на ред доколку неговата земја пропадне.

Додека премиерот призна дека Вашингтон многу ја поддржува воената акција на Израел во Газа, тој ги отфрли сите повици за прекин на огнот, инсистирајќи дека тоа би значело предавање на Хамас.

Нетанјаху ги молеше сојузниците на Израел за поддршка за време на интервујто со Шон Ханити од Фокс њуз во понеделникот, велејќи дека „Мораме да победиме не само заради нас, туку и заради Блискиот Исток“, како и „за доброто на нашите арапски соседи“ и светот воопшто.

„Мораме да победиме за да го заштитиме Израел. Мора да победиме за да го заштитиме Блискиот Исток. Мора да победиме за доброто на цивилизираниот свет. Тоа е битката што ја водиме и се води токму сега. Нема замена за таа победа“, продолжи тој, додавајќи „Ако ние не победиме сега, тогаш Европа е следната, а вие сте следниот“.

Инсистирајќи дека „нашата борба е ваша борба“, премиерот продолжи со тврдењето дека постои „оска на терор“ меѓу Хамас во Газа, Хезболах во Либан, Хутите во Јемен и иранската влада, тврдејќи дека „помоците“ на Техеран се обидуваат да го вратат го Блискиот Исток и светот во мрачниот век.

„На едната страна стои Израел, модерните арапски држави, се разбира Соединетите држави, сите сили кои сакаат да видат мир, просперитет за Блискиот Исток и за светот“, додаде Нетанјаху.

Американските власти не сакаат директно да повикаат на прекин на огнот, наместо тоа предлагаат пократки „хуманитарни паузи“ за да се дозволи помошта да влезе во опколената палестинска енклава. Сепак, додека бројот на жртвите се зголемува во Газа, некои претставници на администрацијата побараа воздржаност од израелските сили, при што американскиот државен секретар Антони Блинкен неодамна се жалеше дека „премногу“ Палестинци загинале во бомбардирањето на Израел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…