Објавено на:

Нетанјаху: Нема прекин на огнот додека не биде елиминиран Xамас

t

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека нема да има прекин на огнот во Газа додека Хамас, кој се бори против израелските сили на палестинска територија, не биде „елиминиран“.

„Нема да престанеме да се бориме додека не ги постигнеме сите цели што си ги поставивме: елиминирање на Хамас, ослободување на нашите угнетувачи и ставање крај на заканата од Газа“, изјави Нетанјаху.

Во видео изјава објавена од неговиот кабинет, Нетанјаху рече дека ќе ја продолжи војната до крај и дека секој што мисли дека ќе престане „нема врска со реалноста“.

„Го напаѓаме Хамас со оган, пеколен оган. Секаде, па и денес. Ги напаѓаме и нивните поддржувачи во близина и далеку. Сите терористи на Хамас, од првиот до последниот, се мртви луѓе. Имаат две опции: да умрат или да се предадат“, рече Нетанјаху.

Соопштението дојде кога лидерот на Хамас, Исмаил Ханије, започна разговори во Египет за крај на конфликтот што ќе овозможи ослободување на заложниците што ги држеше неговата организација, заедно со испорака на повеќе хуманитарна помош на опколената територија.

Претставник на Хамас изјави за агенцијата Франс прес, кој сакаше да остане анонимен, дека „целосен прекин на огнот и повлекување на израелската окупаторска армија од Газа е предуслов за какви било сериозни преговори за размена на израелски заложници за палестински затвореници“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

Доналд Трамп му порача на Израел што…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

„Шпигел“: Во Бугарија откриено складиште за оружје…

Бугарските истражни органи откриле складиште со оружје…

Блинкен бара брза и непристрасна истрага за…

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, кој…

Тајмс оф Израел: 6 загинати во наводниот…

Сириските медиуми јавуваат за наводни израелски воздушни…