Објавено на:

Нетанјаху со Руте: Ние сме во битка на цивилизацијата против варварството

t

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху се сретна со холандскиот премиер Марк Руте во Ерусалим, велејќи му дека „ние сме во битка на цивилизацијата против варварството“.

Нетанјаху истакна дека: „Хамас е ИСИС, и како што светот е обединет за да ја порази ИСИС, светот треба да се обедини против Хамас, да се обедини со Израел за да ги победи“.

Руте ја нагласува својата „почит кон она што го прави тимот на Нетанјаху за да се обиде да се одбрани овој напад и да ја врати безбедноста на Израел“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…

САД: Не баpаме војната да заврши затоа…

Заменик-советникот за национална безбедност на САД, Џон…