Објавено на:

Нетанјаху ќе се обрати во американскиот Конгрес на 24 јули

t

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе одржи говор на заедничката седница на двата дома на американскиот Конгрес на 24 јули, потврдија денеска лидерите на Конгресот.

– Овој двопартиски состанок на претставниците на двата дома во американскиот Конгрес го симболизира трајниот однос меѓу САД и Израел и ќе му даде на премиерот Нетанјаху можност да ја сподели визијата на израелската влада за одбрана на нејзината демократија, борбата против тероризмот и воспоставување праведен и траен мир во регионот, се вели во заедничката изјава на претседавачот со Претставничкиот дом, републиканецот Мајк Џонсон и лидерот на републиканското малцинство во Сенатот, Мич Мекконел, пишува „Тајмс оф Израел“.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно изјави дека за време на неговата посета ќе му ја претстави на американскиот Конгрес, како што наведе, „вистината за војната против Хамас во Појасот Газа“.

– Многу сум трогнат што ќе ја имам привилегијата да го претставувам Израел пред двата дома на Конгресот и да им ја откријам на претставниците на американскиот народ и на целиот свет вистината за нашата праведна војна против оние кои се обидуваат да не уништат, рече претходно Нетанјаху.

Засега не се знае дали Нетанјаху ќе се сретне и со американскиот претседател Џозеф Бајден за време на неговата посета на САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

СДСМ: Дали Мицкоски го носел синот на…

Мицкоски мора итно да ја информира јавноста…

Петровска: Асистентот на татко му, сега како…

„Асистентот на татко му, а сега премиер…

Бајден не се откажува: Останувам кандидат и…

Американскиот претседател Џо Бајден на митингот во…

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…