Нечуено: Фаучи бара целосна зaбpaна за патување со авион за невaкцинираните лица

t

Главниот американски виролог, Ентони Фаучи, рече дека владата треба да размисли за забрана на патување преку воздушен сообраќај за секој што не е вакциниран како начин да се обиде да ги зголеми стапките на имунизација.

„Барањето граѓаните да бидат вакцинирани за да можат да се качи во авион е само уште еден механизам што ќе ги поттикне луѓето да се вакцинираат“, рече Фаучи за ABC, додавајќи: „Имено, не можете да се качите во авион освен ако не се вакцинирани, што е само уште еден од начините за постигнување на целта.

Американските авиокомпании забележаа околу 2.800 откажани летови за време на празничниот викенд – многумина, наводно, поради недостиг на персонал поради Ковид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео+документи) Што бара на иста маса Панче…

ВМРО-ДПМНЕ и техничкиот министер за внатрешни работи…

САД очекуваат Македонија да го одржи духот…

САД очекуваат Македонија да го одржи духот…

Бајден: Пристапот на Нетанјаху во Газа е…

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон…

Борел: Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро…

Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би…

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…