Не било одржливо: Бислимовски објаснува зошто била yкината денската евтина тарифа

t

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимовски во Топ тема на Сител рече дека превзеле чекори со цел струјата да не предизвика ценовен шок и затоа струјата ќе се зголеми за 9,48%.

Во однос на укинувањето на денската евтина тарифа на струјата во периодот од 14 до 16 часот, според Бислимовски не било одржливо и понатаму да ја имаме.


Со ова, единствена земја во Европа која има евтина тарифа на струја во текот на денот е БиХ и тоа не е низ цела нејзина територија, вели Бислимовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Партиска реорганизација: Проширување на Извршниот комитет и…

ВМРО-ДПМНЕ наскоро ќе има нов состав на…

Мицкоски: Техничката влада беше целосно нефункционална и…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното…

Оваа влада е администрирана од СДСМ, а…

Оваа влада е администрирана од СДСМ, а…

Мицкоски: Во спорот со Бугарија само даваме,…

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при своето…

Мицкоски: Задоволен сум Арсовска, затекна лоша состојба…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето во емисијата…