Објавено на:

Не е на арно: Шефот на ЦИА ја посети Украина

t

Шефот на ЦИА, Вилијам Барнс неодамна беше во Киев, каде што разговараше со украинскиот претседател Владимир Зеленски и шефовите на специјалните служби за тензиите во регионот и напорите за деескалација, објавија американските медиуми.

„Минатата среда директорот Барнс беше во планирана посета на Киев, каде имаше консултации со колегите од разузнавачките служби во врска со опасноста од руска инвазија на Украина“, објави Си-Ен-Ен, цитирајќи неименуван американски функционер
.
Главна тема на разговорот, изјави функционерот, била проценката на опасноста со која се соочува Украина.


Русија ги отфрли тврдењата на Западот дека има агресивни намери кон Украина, но предупреди дека можноста за интеграција на земјата во НАТО претставува „црвена линија“ и затоа побара од САД и нивните сојузници гаранции дека такво нешто нема да се случи.

Минатата недела се одржаа разговори меѓу Русија и САД, НАТО и ОБСЕ за безбедноста во Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

Досегашната штета во Украина е проценета на…

Штетата што Украина ја претрпе досега поради…

(Видео) Проклети да се, Украинците се корумпирани,…

„Украинците се корумпирани, проклети. Нè фрлија како…

Украинците го прогласија Хенри Кисинџер за “непријател”

Хенри Кисинџер наполни 99 години, Украина го…

Шолц одбива да испорача тешко оружје во…

Германската влада ја намали испораката на оружје…