Објавено на:

Не е сѐ како што се пишуваат медиумите: Објавени нови детали за исчезнувањето на Матеј

t

Претседателот на полицискиот синдикат на Србија, Вељко Мијаиловиќ, ги опиша движењата на Матеј Периш пред неговото исчезнување и откри дека кај група млади мажи од Сплит биле пронајдени недозволени материи.

– Полицијата е повеќе од вообичаено вклучена во потрагата по младото момче од Сплит, изјави Вељко Мијаиловиќ.

– Момците од Сплит дошле во Белград на 30 декември, а во сместувањето во Дорчол влегле нешто пред 18 часот. Таму почнале да конзумираат алкохолни пијалоци. Околу 21 часот отишле во ресторанот „Амбар“, каде исто така пиеле алкохол, откри Мијаиловиќ детали од истрагата.

Според него, младите конзумирале и дрога.

– Можете да замислите како тоа влијаело на нивните тела. Алкохол плус наркотици. Матеј станал од масата околу 1:40 часот и нагло излегол. Неговите пријатели забележале дека го нема речиси еден час подоцна. Пријавиле дека го нема следниот ден попладне“, открива Мијаиловиќ.

Тој нагласува дека полицијата уште од старт добила оскудни информации од нив.

– Не спомнаа наркотици, затоа што го познаваат и го сакаат таткото на Матеј, а тој не знаел дека неговиот син се дрогира, но траги најдовме во комбето со кое дошле од Хрватска, како и во сместување во Белград, вели Мијаиловиќ.

Тој кажа и дека пред месец и половина Матеј изгубил пријател и се уште бил потресен од тоа.

Тој нагласи дека полицијата совесно си ја врши работата и дека може само да се надеваат дека младиот човек ќе биде пронајден жив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Се појави нова снимка со која…

Вечерва на социјалните мрежи се појави зумирана…