Не заборавајте: Еве кога се поместуваат стрелките на часовникот

t

Менувањето на часовникот се случува двапати годишно – последниот викенд во март се префрламе на летно сметање на времето, додека последниот викенд во октомври започнува зимското сметање на времето.

Преминувањето на летно сметање на времето ќе се изврши ноќта од сабота, 30 март, кон недела, 31 март, со поместување на часовникот од 02:00 до 03:00 часот.

Така, на 31 март во 2 часот по полноќ, часовниците се поместуваат еден час напред и започнува летното сметање на времето.

На 27 октомври повторно се враќаме во зимската сезона.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доаѓа топол бран од Африка: Температури до…

Пред нас е нов бран на повисоки…

Не заборавајте: Еве кога се поместуваат стрелките…

Менувањето на часовникот се случува двапати годишно…

Времето денес променливо облачно со слаб ветер

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува…

Доаѓа „Арктичка експлозија“ Британските метеоролози предвидуваат ледени…

Крис Ингланд, продуцент за временска прогноза за…

Метео: Видете какво ќе биде времето денес

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…