Не знаат кај тepaaт – Македонија и Албанија не тpeба да се одвојуваат на патот кон ЕУ, вели Франција

t

Француската амбасадорка во Албанија, Елизабет Барсак, изјави дека Албанија и Македонија не треба да се одвојуваат на нивниот пат кон интреграцијата во ЕУ.

Во интервју, вчера, за Еуроњуз Албанија, Барсак призна дека желбата за раздвојување на двете земји доаѓа од фрустрацијата поради ветото на Бугарија за Македонија.


-Во однос на ова прашање, верувам дека треба да ја надминеме идејата дека овие два народа можат да се разделат. Знам дека многумина велат дека овие две земји биле третирани како една и бидејќи работите не одат толку добро меѓу Македонија и Бугарија, тогаш тие треба да се раздвојат. Ова треба да се надмине и треба да дадеме се од себе за да може двете меѓувладини конференции да се одржат во исто време, изјави Барсак.

Албанскиот премиер Еди Рама, за време на неговото последно обраќање до нацијата во 2021 година, на 31 декември, рече дека ќе се обиде да го одвои патот на Албанија од Македонија, доколку Бугарија опстои на своето вето. Европските дипломати и политичари, меѓутоа, континуирано се изразуваат против овој предлог.

Иако и Албанија и Македонија формално ги исполнија сите барања, во јуни, лани, Советот за општи работи на ЕУ не успеа да постигне договор за почеток на пристапните преговори со ЕУ, поради бугарското вето за Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дипломатски скандал: Кривокапиќ го врати црногорскиот МНР…

Според црногорските медиуми, црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ…

МНР: Навремено ќе известиме за препораките и…

Македонија со внимание ја следи актуелната состојба…

Градоначалничката Арсовска оствари средба со Делегацијата на…

Градоначалничката Арсовска денеска оствари средба со Шефот…

Почина Ратка Бакалиноска која бугарските фашисти ја…

Почина Ратка Бакалиноска, партизанка од Битола која…

Слаба Влада им одговара и на официјалните…

„Остваривме контакт со Бујар Османи и се…